Sposób na zaparowane szyby w aucie

Jednym z dotkliwych dla kierowców mankamentów, są zaparowane szyby w aucie. Czy można pozbyć się tego problemu i czym umyć szyby w samochodzie, by na dłuższy czas zapomnieć o kłopotach z widocznością?

Zaparowane szyby w samochodzie to problem dokuczliwy, ale i możliwy do rozwiązania. Aby odpowiednio zabezpieczyć szyby przed tą niedogodnością można skorzystać w tym celu z wielu sposobów.

Dlaczego szyby w aucie parują?

Przyczyn parowania szyb w samochodzie jest sporo a co niektóre tkwią w fizyce. W okresie zimowym, do pojazdu przedostaje się nam spora ilość wody. W wyniku jej parowania powietrze wewnątrz auta staje się bardzo wilgotne. Podczas postoju samochodu na parkingu, na skutek konfrontacji z powietrzem zimnym z zewnątrz ciepłe i wilgotne powietrze wędrując ku górze osadza się na szybach, doprowadzając jednocześnie do ich zaparowania.

W samochodach, w których klimatyzacja funkcjonuje sprawnie, problem jest zdecydowanie mniejszy, ponieważ szybko można wyrównać różnicę temperatur. Podczas gdy klimatyzacja nie jest uszkodzona albo gdy nie ma jej w ogóle polegamy na ogrzewaniu i wówczas proces taki może trwać kilkanaście minut.

Jak ograniczyć zaparowane szyby w samochodzie?

Sposobów na zmniejszenie wilgoci w aucie jest kilka. Co ciekawe niektóre są bardzo proste i często zapominane. Wystarczy tutaj wspomnieć o strzepaniu z butów śniegu oraz mokrego błota.

Przed zimą warto również sprawdzić stan uszczelek przy drzwiach i bagażniku oraz szczelność szyb. Ponadto sugeruje się aby korzystać z klimatyzacji, bowiem wprowadza nam do samochodu osuszone powietrze. Dobrym pomysłem jest wymiana filtra kabinowego a także zmiana dywaników z welurowych na gumowe. Które to pozwolą szybciej usunąć z samochodu niechcianą wodę. Podczas omawiania tej kwestii istotnym zagadnieniem jest brud, który na szybie jest albo który pojawi się razem z próbującą uciec parą. Brudna woda nie jest zwykłym H2O, a zatem trudniej ją odparować. Dlatego też wnętrze samochodu powinno zawsze czyste.

Co można zrobić gdy wodę już w aucie mamy a szyby parują?

Mimo wszystko woda i tak czasami dostaje się do wnętrza. Co zrobić w takiej sytuacji? A mianowicie możemy zabezpieczyć szyby przed parowaniem używając specjalnych środków zwanych potocznie antyparą. Zadanie takiego preparatu jest bezpośrednio związane z tym, co dzieje się z wilgocią w kabinie samochodu. Tworzy on na szybie warstwę osłonową, która „odbija” ciepłe, wilgotne powietrze. Dzięki temu para nie osadza się na szybie i szyba pozostaje przeźroczysta. Odpowiednio rozprowadzony preparat może dać taki efekt nawet na kilka tygodni.

Na zakończenie warto wspomnieć aby na jednej z szyb nie stosować preparatu. Bowiem środek ten nie eliminuje wilgoci, a jedynie nie dopuszcza do zaparowania. Zatem wilgoć musi więc gdzieś osiąść a takim dobrym miejscem jest szyba boczna.

Dzięki temu poza tym, że wilgoci w samochodzie będzie mniej, to wilgocią wewnątrz auta będziemy kierowali. Nakładając właściwy preparat na odpowiednie szyby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 Beskid-Przeprowadzki
Projekt i wykonanie: whiteghost