Na czym polega projektowanie i aranżacja wnętrza samochodu?

Projektowanie wnętrz niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z mieszkaniem, czy wnętrzem samochodu opiera się na tych samych filarach. Nie można powiedzieć, że któryś z nich jest ważniejszy. Są ściśle ze sobą powiązane. Są to estetyka i ergonomia.

E razy dwa – czyli od czego zaczyna się projektowanie i aranżacja wnętrza samochodu

Aby powstała świetna aranżacja, musi istnieć dobrze przemyślany projekt, w myśl zasady kaizen, czyli japońskiej filozofii dążenia do doskonałości, która w gruncie rzeczy oznacza, że nic nie jest tak dobre, żeby nie mogło być lepsze. Pierwsza tą filozofię zaczęła stosować Toyota, dziś inne marki starają się jej dotrzymać kroku, decydując się na współpracę z designerami, którzy z inżynierią i mechaniką samochodową niewiele mają wspólnego, za to moda przez duże M jest ich wielką pasją. To oni przysyłają próbki materiałów i wstępne projekty wyglądu tapicerki, czasem zajmują się również stroną estetyczną kokpitu czy wewnętrznych części drzwi. Projekt rzecz jasna najpierw musi zostać przełożony na program graficzny.

Muszą zostać sprawdzone również wszystkie materiały, ich wytrzymałość na różne warunki, z którymi przyjdzie im się zmierzyć, np. upał, niską temperaturę, czy dużą wilgotność, a także nie zawsze sprawną i czystą samochodową klimatyzację. Oczywiście w przypadku tapicerki niezwykle istotny jest komfort w połączeniu z pianką, jeśli chodzi o siedzenia, a także samo wyprofilowanie foteli z odpowiednimi punktami podparcia. W końcu ważna jest również odporność na ścieranie poszczególnych tekstyliów. Muszą zgrać się estetyka i ergonomia.

Elementy aluminiowe i drewniane w połączeniu z PVC i skórą

Plastikowe wnętrze samochodu jest już całkowicie passe i od tego się odchodzi. Można chociażby przytoczyć dość istotny argument o zapachu jaki wydziela podgrzana plastikowa tapicerka. Znacznie przyjemniej wejść do auta obitego skórą czy materiałem tekstylnym, dlatego wiele projektantów stara się używać tych elementów jak najwięcej, nawet jeśli chodzi o deskę rozdzielczą. Również kierownica niejednokrotnie umieszczona zostaje w skórzanym bądź tekstylnym pokrowcu, który musi być rzecz jasna odpowiednio dopasowany i nieśliski, aby zapewniać komfort podczas prowadzenia.

Elementem urozmaicającym kokpit są niewątpliwie zegary, wskaźniki i prędkościomierze. Tu nie może być zaskoczenia, że często wyposażone są one we wzmocnione szło, a także ciekawą ozdobną ramkę aluminiową. Tarcze mogą mieć inną niż klasyczną czarną kolorystykę. W modelach sportowych często wykorzystywana jest czerwień i żółć. Oczywiście ramki mogą mieć również drewniane wstawki, podobnie jak mogą znajdować się one na schowku czy na drzwiach. Tu niezbędne jest połączenie ze skórą, gdyż z plastikiem nie prezentuje się to po prostu estetycznie.

Drobne detale, które robią różnicę

W projektowaniu wnętrz samochodów niezwykle istotne są drobne detale sam projekt foteli i wybór rodzaju tapicerki, projekt deski rozdzielczej z rozmieszczeniem i kształtem poszczególnych elementów to nie wszystko. Istotne znaczenie ma choćby wykończenie blokady drzwi, czy elementu na który często zwracają uwagę pasażerowie, a także kolejni nabywcy samochodu, a mianowicie gałka i mieszek skrzyni biegów. Istotny jest dobór materiałów, np. wykończenie gałki częściowo lub całkowicie z aluminium, a także dobór jej kolorystyki czy wyrysowanego schematu biegów do drobnych elementów we wnętrzu pojazdu.

Projektowanie wnętrza samochodu wiąże się ze ścisłą współpracą z działem inżynieryjnym. Wszystko musi bowiem nie tylko wyglądać jak należy ale również działać jak należy. To zatem ogniwa połączone dzięki którym powstaje doskonały, przynajmniej na daną chwilę, projekt i aranżacja wnętrza samochodu.

Autorem tekstu jest firma: Visoo Design – Architektura i projektowanie wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 Beskid-Przeprowadzki
Projekt i wykonanie: whiteghost