Opony całoroczne – czy warto?

Opony to niezwykle istotna część samochodu, kluczowa ze względu na bezpieczeństwo, ale nie tylko. Porządne, nie zużyte i dobrze dobrane opony zapewniają przyczepność do jezdni, ale również pozwalają ograniczyć spalanie paliwa i poziom hałasu wywoływanego przez samochód.

Ważny jest dobór odpowiedniej gumy do warunków atmosferycznych

Przede wszystkim ważny jest jednak dobór odpowiedniej gumy do rodzaju i jakości podłoża, a szczególnie warunków atmosferycznych – dlatego zdecydowana większość kierowców dwukrotnie w ciągu roku zmienia opony – z letnich na zimowe, a następnie z zimowych na letnie.

Opony całoroczne zdobywają coraz większą popularność

Coraz większą popularność zdobywają jednak opony całoroczne, które nadają się zarówno do jazdy w niskich temperaturach, oblodzeniu i wilgoci, jak i po rozgrzanym asfalcie podczas upałów, zapewniając w obu przypadkach komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście oszczędność kosztów – komplet opon całorocznych jest co prawda droższy niż komplet opon zimowych lub letnich o analogicznych parametrach, jednak kosztuje mniej niż dwa komplety, a dodatkowo oszczędzamy czas i koszta związane z dokonywaną co pół roku wymianą ogumienia.

Opony całoroczne posiadają homologację zimową

Wbrew obiegowej opinii, opony całoroczne nie są „ni to letnie, ni zimowe”. Z reguły ogumienie tego typu posiada homologację zimową (warto zwrócić na to uwagę przy zakupie) i kształtem bieżnika bardziej przypomina popularne „zimówki”, jednak skład mieszanki powoduje, że opona dobrze znosi również jazdę w wyższych temperaturach. Dzięki temu samochody z oponami całorocznymi nie są narażone na poślizgi czy „kapcie” znacząco bardziej niż pojazdy jeżdżące na konwencjonalnych gumach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2019 Beskid-Przeprowadzki
Projekt i wykonanie: whiteghost